Do 31.3. nakoupíte v kategorii "OCHRANA PROTI HMYZU" o 10% levněji! KÓD: HMYZ24

Jak vybrat chránič páteře

Ochrana zad jezdce je dalším velmi důležitým prvkem v bezpečnosti při jízdě na koni. Chránič páteře nebo bezpečnostní vestu doporučujeme používat zejména začínajícím jezdcům, při rychlé jízdě a při skákání. Pokud se rozhodnete věnovat disciplíně všestrannost, bude pro vást bezpečnostní jezdecká vesta povinnou výbavou. Páteřní chrániče a bezpečnostní vesty by měly vždy splňovat bezpečnostní normu pro jezdecký sport - pro páteřní chrániče je to EN 1621-2 Level 2, pro bezpečnostní vesty EN 13158-2000 nebo EN 13158-2009 Level 3. Všechny páteřní chrániče a bezpečnostní jezdecké vesty v naší nabídce jsou cerifikovány.

Při výběru vhodného chrániče zad jistě budete stát před rozhodnutím, zda si pořídit dražší bezpečnostní vestu, nebo zda Vám bude stačit levnější páteřní chránič. Pokud plánujete vyrazit na závody, viz výše, bude vaší jasnou volbou bezpečnostní jezdecká vesta. Také pokud jste mladší 16-ti let a budete se chtít zúčastnit jakýchkoli jezdeckých akcí pod záštitou České jezdecké federace, budete bezpečnostní jezdeckou vestu potřebovat.

Páteřní chránič ("páteřák") je nejlevnější variantou a také Vás při jízdě na koni prakticky nijak neomezuje v pohybu. Oceníte ho například při dlouhých vyj힡kách a několikadenních putováních. Zde by vám bezpečnostní jezdecká vesta byla po několika hodinách zřejmě již značně nepříjemná. Stupeň ochráÿny páteřního chrániče se omezuje, jak již napovídá jeho název, pouze na oblast páteře. Lepší páteřní chrániče jsou v horní části rozšířené a chrání před zranením i lopatky jezdce. 
Velikosti páteřních chráničů jsou rozděleny podle délky zad. Správně zvolený páteřní chránič chrání co nejdelší část páteře - od ramen až po kostrč. Nesmí však překážet při dosednutí do sedla. Některé páteřní chrániče mají stavielné popruhy na ramenou a nastavitelný popru přes břicho. Páteřní chránič si oblečte a upravte tak, aby držel na svém místě pouze za popruh kolem břicha (utáhněte pevně). Ramenní popruhy slouží pouze k přidržení vrchní části páteřního chrániče.

Jiný model páteřního chrániče je vyrobený z pěnové hmoty a na nošení velmi pohodlný. Nevýhodou je nemožnost tento páteřní chránič velikostně upravit.

Bezpečnostní jezdecká vesta
Bezpečnostní jezdecká vesta ochrání kromě páteře také váš hrudník. K poranění hrudníku může dojít kopytem koně a jedná se o velmi vážné zranění ohrožující váš život. Proto doporučujeme nosit bezpečnostní jezdeckou vestu při rychlé jízdě, při skákání nebo např. při jízdě v terénu. Bezpečnostní jezdeckou vestu vždy doporučujeme pořídit dětem. Správně padnoucí vesta vás při pohybu výrazněji neomezuje. Po několika použitích se pěnové bloky vesty vytvarují podle vašeho těla (proto Vám zapůjčená jezdecká vesta nemusí být vůbec pohodlná - je vytlačená podle jiného těla). Dražší bezpečnostní vesty mají pěnové bloky z přizpůsobivější pěny a padnou vám téměř ihned. Bezpečnostní jezdecké vesty mohou být "převlékací" kdy je nutné pro jejich obléknutí rozepnout boční suché zipy (případně spodní suché zipy a vestu převléci přes hlavu), nebo mohou mít klasický zip a vestu obléknete jako kteroukoli bundu. Obě varianty jsou stejně bezpečné, jedná se pouze o komfort při oblékání.
Správně padnoucí vesta musí tělo dostatečně pevně obepínat a musí opět chránit co největší plochu zad až ke kostrči tak, aby vám při jízdě nepřekážela v dosedání do sedla. Některé typy vest mají  spodní zádovou část ohebnou a nepříklad u dětí tak můžete zvolit vestu o číslo větší a jakmile dorostou, spodní díl sklopíte. Velikosti bezpečnostních jezdeckých vest jsou odvozeny podle obvodu hrudníku a podle délky břicho-rameno-kostrč.

 

NABÍDKA CHRÁNIČŮ ZAD A BEZPEČNOSTNÍCH VEST