SLEVA 10% NA OHLÁVKY PRO HŘÍBATA S KÓDEM "HRIBATA" Platí do 30 6.!

Jak vybrat chapsy

Jezdecké chapsy (čti čapsy) slouží k ochraně nohou jezdce a zpevnění holení. Chapsy jsou dlouhé, většinou kožené návleky na kalhoty, které se používají zejména ve westernovém ježdění. Chrání celou nohu jezdce včetně stehen. Můžou být v provedení s třásněmi po bocích, nebo bez. U dlouhých chapsů potřebujete pro zvolení správné velikosti znát obvod stehen a délku nohavice od rozkroku. Šířka v pase je zpravidla nastavitelná pomocí pásku vpředu i vzadu. Dlouhé westernové chapsy mohou být také různě zdobené, v několikabarevné kůži, hladké nebo z broušené kůže.

V anglickém ježdění se používají nízké návleky, tzv. minichapsy. V obecné mluvě se i zde však vžilo zkráceně chapsy.
Minichapsy  se používají k nízkým jezdeckým botám - perkům.
Minichapsy si můžete vybrat z různých materiálů - umělého semiše (označován také jako Amara), koženky nebo kůže. Výrobci nabízejí chapsy v různých velikostech a každý výrobce se může rozměry jednotlivých velikostí více či méně lišit. Pro výběr správné velikosti je potřeba změřit obvod lýtka v nejširším místě a délku holeně od kotníku po kolenní ohyb. Správně zvolené chapsy vám nohu zpevní (neměly by se na holeni otáčet, ale musíte cítit zpevnění) Při pokrčení nohy do polohy jakou máte v sedle Vás vrchní okraj chapsů nesmí tlačit.

Názorná ukázka, jak si správně změřit lýtko. A - obvod v nejširším místě, N/W výška holeně:

 

Pro hobby použití Vám budou stačit chapsy látkové, nebo z umělé kůže (koženky), případně z velurové kůže. Pokud se rozhodnete vyrazit na závody, budou po vás požadovány hladké, černé, kožené chapsy.
Látkové chapsy a většina chapsů z koženky jsou opatřeny gumovou vsadkou, která je velmi pružná a lépe se přizpůsobí velikosti lýtka. Závodní, kožené chapsy obvykle gumovou vsadku nemají, nebo jen velmi úzkou. Kůže se však postupně povolí. Proto pokud vybíráte kožené chapsy, vždy by měly být poněkud více těsné, aby se vám po čase kolem nohy neotáčely. 
V nabídce některých výrobů můžete najít i letní provedení látkových chapsů se síťovinou (pozor - tyto chapsy mají díky síťovině nižší životnost), nebo zimní varianty se zateplením umělým kožíškem. Jezdecké minichapsy bývají také různě zdobené kamínkovými aplikacemi, lakovanou kůží, nebo paspulkami. Mohu být i v barevných kombinacích (např. hnědo-černé...)

Minichapsy pro děti jsou nejčastěji uváděny v rozměrech podle věku dítěte (4, 6, 8,...let). Toto označení je však velmi orientační a je vždy potřeba chapsy nejlépe vyzkoušet, popřípadě změřit lýtko a vybrat vhodnou velikost.
Dětské chaopsy jsou také často zdobené růžnými výšivkami.

Většinu chapsů značky Kentaur jsem schopni pro vás vyrobit i mimo uvedené rozměry.

 

V případě zájmu o chapsy, které nenajdete v naší nabídce, neváhejte se na nás obrátit. Zašleme Vám individuální nabídku.

NABÍDKA CHAPSŮ