Jak vybrat jezdecké boty

Jezdecké boty slouží pro pohodlné a bezpečné ježdění na koni. Vybírat můžete z různých materiálů od PVC, syntetické kůže až po velmi kvalitní kožené boty. Dalším bodem vaší volby bude, zda koupit jezdecké boty vysoké, či nízká perka, která doplníte minichapsy.

Pro děti, nebo začínající jezdce jsou dobrou volbou nízké jezdecké boty (perka), které doplníme minichapsy. Kombinace chapsů a nízkých jezdeckých bot umožňuje větší volnost kotníku a při jezdeckých začátcích budete mít méně práce s udržením správně prošlápnuté paty.
Další výhodou je jednodušší napasování i na tenká, či silná lýtka.
Nezpochybnitelnou výhodou je i nižší finanční náročnost oproti pořízení vysokých jezdeckých bot.

Nízké jezdecké boty můžeme vybírat v provedení z PVC, koženky, nebo kůže.
Jezdecké boty z PVC jsou nejlevnější variantou, jsou prakticy bezúdržbové a oceníte je zejména v deštivých dnech a v zablácených výbězích. Nevýhodou je, že jsou neprodyšné, tudíž se v nich více potí noha.
Jezdecké boty z koženky vypadají vzhledové téměř jako kožené, jsou o něco málo dražší než jezdecké boty z PVC ale vyžadují sitlivější zacházení a nemají takou trvanlivost, jako boty kožené. V naší nabídce najdete jezdecké boty z koženky pouze ve varinatě zimních jezdeckých bot (značky Pfiff).
Asi nejlepší volnou jsou kožené jezdecké boty. Při správném zacházení a údržbě jsou velmi tvanlivé, přizpůsobí se tvaru vaší nohy a stávají se pohodlnými.
Zde je možné dále vybírat v různých provedeních - klasické, přetahovací s gumou nebo šněrovací se zipem.

Klasická přetahovací perka s gumou
Jedná se o nejoblíbenější variantu jezdeckých bot. Snadno se obouvají a díky menšímu počtu švů i jednoduše udržují. Nevýhodou může být, že boty se nedají stáhnout, takže v případě, že máte úzké chodidlo nebo kotníky, budou Vám botym ožná trochu "plavat". Pokud se cítíte v botách příliš volně, vždy je vyzkoušejte s chapsy - chapsy vám nohu ještě zpevní a bota by se již neměla kolem kotníku tolik pohybovat.
Klasická přetahovací perka můžete zvolit od úplně jednoduchého provedení v hladké kůži (nebo PVC) až po různě designově vylepšená - kombinace různých kůží, profilovaná kůže, zdrsněná kůže, zdobená kůže...V případě Vašeho zájmu o perka stylovější nás prosím kontakujte, zašleme Vám rozšířenou nabídku.

Jezdecká perka šněrovací
U tohoto provedení jezdeckých bot se setkáte prakticky jen v provedení v kůži. V nabídce máme perka Comfort a perka Light Riders. Jedná se o velmi pohodlné boty, připomínající tenisky, avšak v kůži. Boty jsou měkkoučké a pohodlné již při prvním obutí. Nevýhodou je, že se hůře udržují a je potřeba je častěji čistita promozávat tukem na boty případně i impregnací na kožné výrobky, jinak dochází k rychlejšímu opotřebení v místech švů.

 

Jezdecká perka šněrovací se zipem
Jedná se o asi neoblíbenější jezdecké boty pro závodní jezdce, ale jejich praktičnost ocení i hobby jezdci. Boty jsou z kvalitní kůže, díky šněrování si botu přizpůsobíte velikosti nohy a díky zipu se velmi jednoduše obouvají. Šněrování nastavíte pouze jednou a poté již boty obouváte jednoduše přes zip. Boty je potřeba při prvních použitích často promazávat, aby rychleji změkly a staly se dříve pohodlnými.

Jezdecká perka se zipem
Toto provedení bot je méně časté, je však velmi praktické. umožňuje velmi snadné obouvání, což ocení lidé s vysokým nártem. Zip který je umístěný vpředu, zase netlačí na patě například při používání ostruh.

 

Termoboty
Pro chaldnější období roku můžete vybírat také ze zateplených jezdeckých bot nebo jezdeckých perek. Opět je zde výběr mezi koženými variantymi a botami z gumy nebo umělé kůže. Při výběru velikostí doporučujeme nechat si v botě více místa, aby Vás nohy i přes teplou vložku nezábly.

Pokud preferujete citlivější nášlap ve třmenu, doporučujeme vybírat spíše ze zateplených jezdeckých perek. Pro opravdu zimomřivé, jsou lepší vysoké termoboty, které krásně hřejí i na lýtku. Jejich nevýhodou je robustnější provedení a tudíž horší citlivost ve třmenu. Pokud však víte jak se cítí zmrzlé špičky v nezateplených botách, tuto nevýhodu snadno překonáte :-)

 

Vysoké jezdecké boty
Pokud jste se již v sedle trochu zabydleli a máte v plánu závodit, můžete se již poohlížet po vysokých jezdeckých botách. Vysoké kožené jezdecké boty vám nohu nejlépe zpevní a jsou velmi elegantní. V drezurních úlohách od stupně L pak pro Vás budou již povinnou výbavou.
Vysoké jezdecké boty musí perfektně padnout, proto se také vyrábějí ve větším množství velikostí podle šířky a výšky lýtka. Zpočátku jsou méně pohodlné, než si je "vyšlápnete" a boty změknou.  Pokud si nejste jistí výběrem, vždy nás kontaktujte, pomůžeme Vám vybrat správnou velikost, případně doporučíme jiný typ bot.
I u vysokých jezdeckých bot můžete vybírat z levnějších variant, které jsou vyráběny z koženky. Koženkové jezdecké boty jsou určené především pro občasné použití, nikoli pro každodenní ježdění. Při velkém zatížení se rychle opotřebují a koženka má tendenci praskat.
Pokud si zvolíte dražší, ale kvalitní vysoké jezdecké boty z kůže, budou vám sloužit dlouhá léta.
Některé modely mají vpředu šněrování - lze s ním mírně stáhnout nárt, ale spíše plní ozdobnou funkci.

Pro děti, nebo opravdu příležitostné jezdce je možné zvolit variantu gumových vysokých jezdeckých bot. Nevýhodou je nepřizpůsobivost materiálu vaší noze - vysoké gumové jezdecké boty vám omezí prošlápnutí paty. Boty jsou také vyráběny v podstatě v jedné variantě šířky a výšky lýtka. Nespornou výhodou je jejich pořizovací cena a odolnost gumy vůči znečištění.

 

NABÍDKA JEZDECKÝCH BOT