UPOZORNĚNÍ! VE DNECH 27. -3. ČERVENCE bude prodejna ZAVŘENA z důvodu dovolené. Děkujeme za pochopení!

Jak vybrat deku na koně

Deky pro koně jsou vyráběny z mnoha různých materiálů a jejich výběr záleží na konkrétní potřebě jejich použití. V zásadě bychom deky pro koně mohli rozdělit na stájové deky pro koně a výběhové deky pro koně.

Stájové deky pro koně
Ve stáji je kůň již v suchém prostředí, stájové deky proto nejsou nepromokavé. Stájové deky na koně můžeme opět rozdělit na lehké a zimní (zateplené, nebo také termodeky).
Lehké deky na koně jsou zpravidla jednovrstvé deky z fleecu (často označované jako deky odpocovací), bavlny, nebo směsového materiálu (bavlna a polyester). Odpocovací, fleecové deky slouží k zakrytí zpoceného koně po práci aby neprochladnul. Fleece má tu vlastnost, že snadno odvádí vlhkost na svůj povrch ale nesaje ji ihned zpět. Fleecovou deku nenechávejte na zpoceném koni delší dobu, jinak by se vlhkost nasála zpět do deky a kůň by zůstal v mokré dece. Jakmile kůň pod dekou oschne, mokrou deku sundejte a koni dejte deku suchou. Pokud se kůň stále potí, je nutné vystřídat i několik dek, než zcela uschne. Fleecové deky nejsou úplně nejvodnější k použití jako deky, které by na sobě měl mít kůň ve stáji po delší dobu. Fleece není odolný vůči roztržení a snadno se na něm zachtávají nečistoty (sláma, piliny...).
Fleecové deky na koně jsou nabízeny v různých provedeních - s křížovým zapínáním pod břichem (vhodné pokud je v nich kůň delší dobu, jelikož popruhy deku udržují na svém místě) nebo bez zapínání (vhodné jako přehoz po práci nebo do přepravníku). Deku bez křížového zapínání můžeme na koni přidržet gumovým obřišníkem. Některé fleecové deky mohou být vybaveny i integrovaným krčním dílem, což je užitečné zejména pro koně stříhané. Pro horké letní dny jsou určeny deky, které mají fleece pouze na hřbetě a boky deky jsou síťované. Ceny fleecových dek se odvíjejí od zpracování (s křížovým zapínáním jsou dražší) a také na kvalitě a gramáži použitého materiálu. Fleecové deky jsou nabízeny v nepřeberném množství barev a barevných kombinací. Můžete si tak sladit celou vaši výbavu do jedné barvy. Pokud v naší nabídce nenaleznete požadovanou barvu, neváhejte nás kontaktovat, zašleme Vám rozšířenou nabídku.

Pokud chcete koně udržet ve stáji nebo při přepravě v čistotě, popřípadě potřebujete v teplých dnech zabránit ofouknutí zad vašeho koně průvanem, bude pro vás vhodná lehká stájová deka, označována také jako letní stájová deka. Letní stájové deky bývají zpravidla doplněny křížovým zapínáním, jelikož se předpokládá, že ji budou mít koně na sobě delší dobu.

 

Pokud se rozhodnete svého koně ostříhat, nebo máte chladnou stáj (např. venkovní box) budete pro zajištění komfortu vašeho koně i v zimních měsících potřebovat zateplenou stájovou deku - termodeku. Stájové termodeky nejsou nepromokavé, ale jejich povrch je z pevné tkaniny, většinou polypropylenu. Pevnost svrchního materiálu je označována písmenem D a číslem. Čím větší číslo, tím hustší jsou vlákna a tím je materiál pevnější. Námi nabízené deky mají většinou pevnost 1200 D což je již velmi pevná deka odolávající i hrubšímu zacházení.
Deky se liší různou úrovní zateplení - od 100g na m2 po 300 g (vyjímečně i více). Pro koně, kteří mají zimní srst stačí jako teplá stájová deka deka se zateplením 100, nebo 150 g.  Pro koně stříhané se doporučuje zvolit gramáž 200 g, pro choulostivé koně 300 g. Pokud si nejste jistí, jaká gramáž bude po celou zimní sezonu pro vašho koně nejvhodnější a nechcete kupovat více dek s různou gramáží, můžete deky kombinovat. Vhodnou kombinací je například odpocovací deka jako spodní vrstva a na ni deka zateplená. V případě oteplení, můžete spodní vrstvu jednoduše sundat.
Spodní vrstvu zateplovacích dek tvoří fleece, nebo směsný bavlněný materiál. Stájové termodeky jsou vždy vybaveny křížovým zapínáním a zpravidla také popruhy pod zadní nohy, které deku ještě lépe zafixují. Tyto popruhy se dají dokoupit i samostatně.

Nepromokavé deky
Někdy také označovány jako deky výběhové slouží k udržení koně v čistotě a suchu po dobu jeho pobytu ve výběhu. Jsou značeny podobně jako deky stájové, svrchní materiál je často s materiálu Ripstop, který se v případěě poškození trhá ve "čtvercích" a následná oprava deky je tak jednodušší. Označení pevnosti deky je stejné. Spodní vrstvu opět tvoří často fleece, nebo bavlněná látka (pro letní nepromokavé deky). Pro celodenní pobyt koně v dece je výhodné pokud je deka paropropustná, tedy nepromokavá ale vzdušná. Lepší deky mají navíc švy pdolepené membránou a zajišťijí tak dokonalejší nepropustnost. Kvalitní deky jsou od výrobce naimpegnovány. Impregnační vlastnosti však velmi snižuje znečištění a odírání deky koněm při válení. Pokud deku vyperete, její impregnační schopnosti budou již snížené. Doporučujeme proto po každém vyprání nechat deku naimpregnovat.
Nepromokavé, výběhové deky mohou být stejně tak zateplené, jako deky stájové. Při výběru zateplení myslete na to, že kůň se v dece bude pohybovat a bude se moci zahřát pohybem. Koním nestříhaným proto bude zpravidla stačit deka deka bez zateplení. Sílu zateplení volte podle vašich povětrnostních podmínek a podle kondice vašeho koně. Větší zateplení budou potřebovat i koně nemocní nebo staří, kteří mají zhoršenou termoregulaci.
I nepromokavé deky jsou v nabídce s integorvaným, nebo samostatným krčním dílem. Toto ocení opět zejména koně, kteří mají krk ostříhaný.
Nepromokavá deka sice odolá dešti, vždy však koně po déledobějším pobytu na dešti zkontrolujte, zda již deka přeci jen vodu někde nepropustila a kůň tak není v nacucané, mokré dece.

Jak vybrat správnou velikost deky na koně?
Velikosti dek na koně jsou značeny podle délky deky v hřbetní části (takto jsou značeny všechny deky v naší nabídce). Vyjímečně se můžete setkat u některých výrobců s uvedením délky dle spodního rozměru - od prsou po zadní nohy (tento rozměr je vždy delší než vrchní rozměr).

Koně měřte od kohoutku po kořen ocasu, tak jak je uvedeno na obrázku níže. Naměřenou délku vždy zaokrouhlete podle většího rozměru deky (naměřím 130 cm, volím velikost deky 135).

 

Někteří koně mohou být širocí v prsou, ale mají kratší hřbet. Deka v jejich velikosti hřbetu je jim přes prsa úzká, větší velikost deky by byla zese příliš dlouhá. Pro tyto případy slouží rozšíření pro deky.

Speciální deky na koně
Některé deky slouží ke speciálním účelům a nezařadili jsme je proto do výše uvedených kategorií. Velmi oblíbené v letních měsících jsou síťované deky proti hmyzu. Deky proti hmyzu jsou vyráběny v různých gramážích a tím i pevnostech síťoviny. Do přepravníku nebo do stáje stačí deky s řidší síťovinou, do výběhu volte deky pevnější o vyšší gramáži, nejlépe i s chráničem břicha a krku.
Pro koně trpící letní vyrážkou jsou určené speciální deky, které se navlékají přes hlavu a co nejvíce obebínají i končetiny a břicho koně tak, aby se maximálně zabránilo průniku hmyzu pod deku.
Pokud chystáte koně na výstavu nebo show, oceníte elastickou stájovou deku na koně, která zabrání znečištění umyteého a upraveného koně.
Speciálními dekami jsou též deky bederní - bederky. Tyto deky slouží jako ochrana před ofouknutím citlivých zad vašeho koně během ježdění, nebo po něm. Bederky mohou být fleecové, které jsou vhodné zajména pro přikrytí hřbetu po práci při krokování koně, nebo mohou být bederky nepromokavé, které využijete v sychravém prostředí. Zejména stříhaní koně by v chladných dnech měly být na ježdění vybaveni bederní dekou. Velikosi bedrrních dek bývají universální - zvlášť pro pony nebo pro velké koně označené jako Full. Někteří výrobci mohou uvádět i bederní deky v rozměrech podle délky hřbetu stejně jako je tomu u dek celých.

Dále můžete narazit na deky reflexní, deky vlněné, chladící, magnetické nebo deky pro práci v kolotoči. V případě, že by jste měli zájem o některou z dek, která není v naší běžné nabídce, neváhejte nás kontaktovat, rádi vám vytovříme individuální nabídku.

Pro snadnou orientauci ve výběru vhodné deky pro Vašeho koně jsme připravili přehlednou tabulku:

Modern Purple Green Package Comparison Chart Graph

NABÍDKA DEKY NA KONĚ